Poznajcie Aston Martina Vanquish 25 – nową wersję modelu sprzed lat

Za projekt odpowiada twórca oryginału – Ian Callum.

Aston Martin Vanquish stał się odwieczną ikoną brytyjskiej marki, choć jego pierwsza generacja pojawiła się w 2001 roku. Za jego projekt odpowiadał Ian Callum, który ostatecznie rozstał się z brytyjską marką i zdobywał szlify zawodowe w innych koncernach motoryzacyjnych. Nie przeszkodziło mu to jednak, aby po latach przygotować odświeżoną wersję modelu, która została nazwana Aston Martin Vanquish 25 i powstanie w nakładzie zaledwie 25 egzemplarzy.

Ian Callum po latach przyznał, że jedno z jego największych dzieł posiada kilka elementów, które teraz by inaczej zaprojektował. Było to również związane z pewnymi ramami finansowymi, jakie Ford, ówczesny właściciel Astona Martina, narzucił na ten projekt. Teraz Callum mógł w pełni zaprojektować samochód, którego wygląd będzie całkowicie zależał od niego.

Model doczekał się niewielkich zmian zewnętrznych, które w dużej mierze odmładzają prawie 20-letni samochód. Vanquish 25 otrzymał przemodelowane zderzaki, nowy grill, potężniejszy dyfuzor oraz odświeżone lampy. Dodatkowo wiele elementów nadwozia zostało wykonanych z włókna węglowego.

Wnętrze również podąża za nadwoziem i zostało znacząco odmłodzone i wykończone skórą, która sąsiaduje z elementami wykonanymi z włókna węglowego. Dodatkowo na pokładzie Vanquisha 25 znalazł się nowy system inforozrywki, mniejsza konsola środkowa z nowoczesnymi przyciskami, nowy zestaw wskaźników, a nawet zdejmowany zegarek kieszonkowy.

Zmian doczekała się również jednostka napędowa, którą nadal jest 5,9-litrowe V12. Zostało podkręcone o dodatkowe 60 KM, dzięki czemu teraz generuje 588 koni mechanicznych. Według oficjalnych informacji, zmiany te wymagały przejechania około 32 tysięcy kilometrów dynamicznych testów.

Model doczekał się łącznie ponad 350 zmian projektowych, inżynieryjnych i materiałowych, wśród których znaleźć możemy także nowe amortyzatory Bilstein, sztywniejsze stabilizatory oraz obniżone o 10 mm zawieszenie.

Warto również dodać, że każdy klient będzie mógł ściśle dostosować swój samochód do własnych preferencji podczas osobistego, bądź zdalnego, spotkania z Ianem Callumem w zakładzie w Warwick, gdzie składany jest odświeżony Vanquish. Model zaoferuje nam praktycznie niezliczoną paletkę lakierów, osiem wersji wykończenia wnętrza ze skórzaną tapicerką dostarczoną przez firmę Bridge of Weir Leather Company, a także specjalnie zaprojektowany zestaw walizek od firmy Mulberry. Dodatkowo będziemy mogli dobrać do swoich preferencji również skrzynię biegów, która dostępna jest w wariancie manualnym, automatycznym, bądź półautomatycznym, a całość dopełniają trzy rodzaje, wykonanych na zamówienie, 20-calowych felg.

Pierwsze egzemplarze Astona Martina Vanquish 25 zostaną wyprodukowane już we wrześniu i trafią do klientów z Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Produkcją zajmie się firma R-Reforged.

2021 Aston Martin Vanquish 25

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Źródło: Motor1

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz